DROGI I BEZDROŻA MONARCHII ELEKCYJNEJ

34,00 zł brutto

9788377406403

Nowy produkt

2760 Przedmioty

Więcej informacji

Kolejna, trzecia już po Piastach i Jagiellonach w cyklu dziejów monarchii polskiej, publikacja Dariusza Wizora przybliża dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów od końca XVI wieku po kres wieku XVIII. Autor charakteryzuje w niej sylwetki władców, przedstawia okoliczności elekcji, opisuje ich panowanie. Głównym przesłaniem książki jest odpowiedź na pytanie: w jakim stopniu wybrani metodą viritim monarchowie przyczynili się do kryzysu i upadku Rzeczpospolitej? Publikacja napisana barwnym, potoczystym językiem łączy formę eseju z bogatą ikonografią. Nie jest – co podkreśla autor – podręcznikiem ani kompendium wiedzy o czasach elekcyjnych. Dobór wątków tematycznych, sposób ich prezentacji – poważny w treści, ale lekki w formie – sprawia, że należy potraktować ją jako zachętę do samodzielnych poszukiwań. To fascynująca podróż dla wszystkich zainteresowanych historią polskiej monarchii czasów elekcyjnych.

                                                                                              mgr Anna Kornacka

 

Doba królów elekcyjnych to ciekawy, ale czy korzystny dla Rzeczypospolitej czas? Ten okres stał się kanwą kolejnych dociekań doktora Wizora, który dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. Dobrze się stało, że Autor dołączył do grona tych, którzy piórem walczą o rzetelny, choć nie zawsze przecież chwalebny wizerunek elekcyjnych władców. Typ monarchii elekcyjnej ukształtował się po wygaśnięciu dynastii Jagiellonów i przetrwał ponad dwa stulecia, aż po kres Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Szlachta umocniła wówczas swoją pozycję, mogła wybierać króla, a nawet sama zabiegać o tron. Mocną stroną publikacji, obok wartkiego języka, jest mnogość ciekawych, dobrze opisanych zdjęć, które świetnie uzupełniają zasadniczą warstwę merytoryczną książki.

Miłośniku historii ojczystej, koniecznie przeczytaj Drogi i bezdroża monarchii elekcyjnej. To książka specjalnie dla Ciebie.

mgr Edward Mierzejewski

Produkty powiązane

9 innych produktów w tej samej kategorii: